Estenil

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon, tüyleri yok etmek için kullanılan medikal bir yöntemdir. 1970 li yıllarda uygulanmaya başlanmıştır. Ancak bu tarihten yirmi yıl öncesinde de deneysel olarak kullanımı zaten mevcuttur.

Lazer, yoğunlaştırılmış bir ışıktır. Uygulama sırasında lazer ışını, ciltten geçerek kıl folikülüne ulaşır. Burada yüksek derecede bir ısı oluşturarak foliküle zarar verir. Böylece kıl büyümesini baskılamış olur. Ancak uzun süreli tüysüz bir dönem sağlanması için seansların tekrarlanması gereklidir.
Tüylerin yokedilmesi için lazerin kullanımı özellikle dermatoloji alanında kabul görmüştür ve yaygın olarak da kullanılmaktadır. Lazerin tüyleri yok etmede kullanılması açısından yöntem, güvenlik ve etkinlik açısından yapılmış pek çok çalışma mevcuttur.
 
Etki mekanizması nasıldır?
Lazerin tüyleri yoketmedeki temel etki fototermolize bağlı olarak ortaya çıkar. Cildin diğer alanlarını etkilemeden sadece melanin pigmentini ısıtarak, tüylerin büyüdüğü alanda lokal bir harabiyet oluşturur. Lazer ışını sadece koyu renkli alanlar tarafından emilir. Bu koyu alanlar vücutta doğal olarak bulunur veya sonradan yapılmış da olabilir.
Tüyleri yoketme amacıyla kullanılan lazerler özel olarak melanini hedeflerler. Melanin, ciltte doğal olarak bulunan bir pigmenttir ve cildin kendisinin ve tüylerinin rengini verir. Lazer ışınlarının emilebilmesi sadece kahverengi veya siyah tüyler tarafından mümkün olup, ortadan kaldırılması da sadece bu tüylerde olacaktır.
Hem erkeklerde hem de kadınlarda istenmeyen pek çok tüy vardır. Lazer epilasyon her iki cinsiyette de uygulanması mümkün bir yöntemdir. Özellikle dudak üstü, çene, yüz, boyun, koltuk altı, omuz, karın, sırt, kalça, bikini bölgesi, bacak, uyluk, göğüs, kol, el, ayak ve kulak üzeri en çok uygulama yapılan yerlerdir.
Lazer özellikle koyu renk ve kalın tüylerde etkilidir. Açık renk cilt ve koyu renk tüy lazer epilasyondaki en ideal kombinasyondur. Fakat artık yeni tür lazerlerle esmer ciltlerde bile uygulama yapmak mümkün olmaktadır.
Lazer epilasyon A.B.D. de 1997 den beri uygulanmaktadır ve FDA tarafından da kalıcı çözüm olarak onaylanmıştır. Hızlı ve etkili sonuç alınmasından dolayı oldukça yaygın kullanımı vardır. Etkili sonuçta, kullanılan lazer teknolojisi ve uygulayan kişinin deneyim ve tecrübesi de önemli bir yer tutmaktadır.
 
İğneli epilasyonla farkı nedir?
Tüyleri yoketmede kullanılan diğer bir yöntem olan iğneli epilasyon yaklaşık 100-150 yıldır kullanılan bir yöntemdir. Şu anda da çok ince ve açık renkli tüylerde kullanılabilecek tek kalıcı yöntemdir. Lazer epilasyonun aksine her renk tüyde etkili olmaktadır. Ancak ağrılı ve uzun süren bir işlemdir.
Yapılan bir çalışmada lazerin, iğneli epilasyona göre 60 kat daha hızlı ve daha az ağrılı bir yöntem olduğu, ayrıca daha güvenilir bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
 
Lazer epilasyonda ne tür lazer ışınları kullanılmaktadır?
Tüylerin yokedilmesi amacıyla pek çok dalga boyunda lazer ışınları kullanılmaktadır. Bunlar görülebilir ışıktan, kızılötesi ışınlara kadar uzanmaktadır. Lazerlerin dalga boyları nanometre (nm) uzunluk birimiyle ifade edilmektedir.
Argon lazer: 488 nm (GökyüzüMavisi) veya 514.5 nm (MaviYeşil) Günümüzde bu tür lazerler artık pek kullanılmamaktadır.
Ruby lazer: 694.3 nm (TuruncuKırmızı) Çok açık cilt türleri dışında pek kullanılmamaktadır.
Alexandrite lazer: 755 nm (Kırmızı) Tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Açık renk ciltlerde oldukça etkili, fakat koyu renk ciltlerde yüksek dozları güvenli olmayabilir. En yaygın kullanılan lazer türüdür. Geniş cilt yüzeylerinde uygulanabilir.
Pulse diod lazer: 800 - 810 nm (kızılötesine yakın) Orta ve açık renk cilt türlerinde uygundur. Daha uzun dalga boyundan dolayı epidermiste bulunan melanin pigmentine daha güvenli ve derin bir şekilde ulaşır. Epidermise fazla zarar vermez. Bu yüzden ince sarı tüylerde uygulanması daha kolay olur.
Nd Yag lazer: 1064 nm (Kızılötesine yakın) Her tip ciltte uygulanabilir olmasına karşın özellikle koyu renk ciltler için üretilmiştir. Ciltte daha derine giderek yüzeyde gereksiz ısı artışını oluşturmaz.
 
Lazerdeki diğer önemli nokta atım genişliğidir. Uzun atım genişliği olan lazerler koyu renk ciltler için daha güvenilirdir. Fakat kısa olanların kıl folikülüne ulaşması daha kolaydır.
Lazer ışınının alan boyutu da tedaviyi etkileyen faktörlerden birisidir. Genelde 8-18 mm arasında değişmektedir. Boyut genişledikçe lazer ışını daha derine gidebilir ve tedavinin daha hızlı ve etkili olmasını sağlar.
Güç veya enerji düzeyi diğer önemli kriterdir. Lazerin gücü, santimetre kareye düşen jul (J/cm2)olarak ölçülür. Kıl folikülüne, kıl üretimini engelleyecek miktarda yeterli ısı oluşmasını sağlayacak enerjinin gönderilmesi gereklidir.
 
Cildin soğutulması, özellikle koyu renkli ciltlerde ağrının az hissedilmesi ve yan etkilerinin az olması için önemlidir. Bunun için soğuk hava püskürtülmesi, soğutucu spreyler veya soğuk uygulamaları yapılabilir.

 

 

Estenil Sağlık ve Güzellik Hizmetleri
Copyright © 2010 | Yasal Uyarı